شرکت میکروتیک MikroTik در سال ۱۹۹۵ لیتوانی در اروپای شرقی توسط دو دانشجو MIT آمریکا تاسیس شد اولین محصول این شرکت سیستم عامل میکروتیک بود که توسط نگارشی از سیستم عامل لینوکس بنیان گذاشته شد.  یکی از اهداف این شرکت ارائه تجهیزاتی هم رده محصولات سیسکو با قیمتی بسیار پایین تر بود.

در واقع هدف از ایجاد سیستم عامل، رقابت با سیستم عامل معروف IOS سیسکو بود که برروی PC ها نصب می شود و ارائه ی امکانات بی نظیری از جمله روتینگ، فایروال، VPN، مانیتورینگ، Qos ،Hotspot ،Load Balancing و سرویس های کار آمد دیگری که در مدیریت شبکه ها است. یکی از عوامل پیشرفت این سیستم عامل پایداری آن در ارائه سرویس ها در شبکه های کوچک، متوسط و بزرگ بود که تمام کاربران خود را تحت تاثیر قرار می داد.یکی دیگر از مزایای این سیستم عامل نسبت به رقبای قدرتمند خود امکان کانفیگ توسط یک نرم افزار به نام winbox در سیستم عامل ویندوز بود که با محیط کاربری گرافیکی احساس راحتی بالایی به کاربران خود جهت تنظیمات این دستگاه می دهد.

در این قسمت به نحوه نصب و راه اندازی روتر میکروتیک بر روی یک ماشین مجازی و استفاده آن در نرم افزار شبیه ساز GNS3 و کانفیگ اولیه آن به وسیله command line و winbox می پردازیم.

(***نکته:دوستانی که از VMware Workstation استفاده میکنن دقت داشته باشن به هنگام انتخاب هارد دیسک در قسمت نصب ماشین مجازی به صورت (custom(advanceحتماً نوع اون رو بر روی IDE قرار بدن.***)

 برای دریافت فایل OVA ماشین مجازی میکروتیک به همراه کرک lvl 6 به کانال تلگرام ما مراجعه کنید.اینجا